Toplu Mail Sistemi | Kullanmamak İçin Hiçbir Sebep Bırakmıyoruz

Ön Panel

Mailgoing Karşılama Ekranı

Mailgoing panelinde aşağıdaki bölümlere direkt ulaşım sağlanır :

 • Kampanyalar
 • Listeler
 • Segmentler
 • Aboneler
 • Şablonlar
 • API Anahtarları

mailgoing-mail-marketing-on-panel-m

Ana ekranda yer alan yönlendirmeler genellikle en çok kullanılan bölümlere kolay ulaşmayı sağlamak için yapılandırılmıştır.

Back To Top

Abone Kazanım Gelişimi İstatistikleri

Aylara göre abone kazanımları (listelere manuel olarak eklenen aboneler de istatistiklere dahil edilir), kampanya sayıları, geri dönüşler ve abonelikten çıkma sayıları panel ön ekranında istatistik olarak gösterilir.

Bu bilgiler, mailgoing sisteminin nasıl kullanıldığına dair kullanıcılara fikir vermektedir.

mailgoing-mail-marketing-on-panel-gelisim-m

Back To Top

Mail Listeleri

Mail Listeleri

Edindiğiniz tüm mailleri türlerine ve kategorilerine göre ayırarak listeler halinde saklayabilirsiniz.

Örnek :

 • Web sitesi e-bültenine abone olanlar
 • Satın alınan mailler
 • 201. … fuarındaki ziyaretçiler

mailgoing-mail-marketing-listeler-m

 1. Listeye Genel Bakış Bölümü – Başlıklara kolay ulaşım
 2. Mail istesini tüm içeriği ile aynen kopyalama
 3. Mail listesini güncelleme
 4. Mail listesini silme

Back To Top

Listeye Genel Bakış Bölümü

Başlıklara Kolay Ulaşım

mailgoing-mail-marketing-listeler-bilgi-genel-bakis-m

 

Aboneler – Ekle seçeneği ile yeni aboneleri ( mail adresleri ve diğer bilgilerini ) ekleyebilirsiniz.

mailgoing-mail-marketing-listeler-abone-ekle-m

 

Segmentler – Ekle seçeneği ile mail listenizde hedef kitlenize ve kampanya amacınıza uygun segmentler oluşturabilirsiniz.

Mail listelerinin sayıca fazla artmaması için mail listelerinin içerisindeki Özel Alanların düzenlenmesi ile listeleri   kendi içlerinde Segmentlere ayırabilirsiniz.

Örnek :

Özel alanlarından biri “Sektör” başlığı olan listelerinizde mailleri sektörlerine göre segmentlere ayırabilirsiniz.

 • Eğitim Sektörü
 • Teknoloji Sektörü

mailgoing-mail-marketing-listeler-segment-olusturma-m

 

Özel Alanlar – Yönet seçeneği ile mail listenizde hangi alanların olacağını seçebilirsiniz

Örnek :

 • Firma Adı
 • İlgili Kişi Adı ve Soyadı
 • E-Mail Adresi
 • Telefon
 • Sektör

mailgoing-mail-marketing-listeler-ozel-alanlar-m

 1. Etiket : Fihrist gibi kullanabileceğiniz listenizde ilgili alanın adını belirtir
 2. Tag : İlgili alanınızın program tarafında tanımı içindir. Bu alandaki içeriği Türkçe karakter,boşluk ve ufak harf  kullanmadan sadece büyük harf olarak giriniz
 3. Gerekli : Bu alan evet ya da hayır şeklinde ayarlanır. Evet olması halinde listenize kayıt yapılırken bu alan doldurulmazsa kayıt gerçekleşmez.
 4. Sort Order : Mail listenizin içeriğinde ilgili alanın sıralamasını belirler.
 5. Yardım yazısı : Mail listenizde ilgili alanın içeriği , dolduracak kişilere kolaylık olabilecek varsayılan içerik olarak ayarlanabilir.

Back To Top

Mail Listeleri İçin Abonelik Formu

Mail listelerinizin organik olarak hızlıca genişlemesini sağlamak adına hesabınızdaki listeleri <iframe> olarak istediğiniz kadar web sitesine gömebilirsiniz. Böylece çeşitli platformlardan mail onay işlemleri otomatik gerçekleşen süreçlerle mail toplamış olursunuz.

mailgoing-mail-listeleri-abonelik-formu-m

 

En basit şekli ile listenizin iframe kodunu web sitenize kopyala-yapıştır yöntemi ile aktarabilirsiniz.

Sitenize formu eklediğinizde stil ayarlarını da web sitesinde yaptıktan sonra aşağıdaki görüntü benzeri bir görünüm yakalayacaksınız.

mailgoing-abonelik-formunun-web-sitelerinde-kullanilmasi

Back To Top

Mail Listelerinizi Mailgoing Hesabınıza Aktarın

Çeşitli platformlarda yer alan mail adreslerinizi toplu olarak Mailgoing hesabınıza aktarabilirsiniz.

Bu işlem için önceden oluşturduğunuz bir listeyi kullanabileceğiniz gibi yeni bir liste oluşturarak ta devam edebilirsiniz.

Listeler > İlgili Listeniz (i) butonu > Araçlar(gör) > Veri alımı > CSV – TEXT – SQL

Aktarım yapacağınız mail içeriğiniz Excel dosyası ise excel programında csv olarak dışarı ver işlemi yapmalısınız. Maillerinizin kayıtlı olduğu yerde ayrıca aşağıdaki kriterlere dikkat etmelisiniz:

 1. Bilgilerinizin başlıkları , mail listenizdeki özel alanların TAG kısmında yazdığınız ile aynı olmalıdır. Örneğin E-mail bilgisi için Mailgoing hesabınızdaki listede TAG isminiz EMAIL ise taşıma yapacağınız excel dosyasındaki mail adreslerinin de başlığı aynı şekilde EMAIL olmalıdır.
 2. Mail adreslerinizin yer aldığı excel kutucuklarında adreslerin başında ya da sonunda boşluk veya başak bir yabancı karakter bulunmamalıdır.
 3. Mail adreslerinizin içinde Türkçe karakter yer almamalıdır.
 4. Aktarım esnasında kriter dışı e-maillerin aktarılamadığı rapor şeklinde gösterilir. Siz ayrıca düzeltmeleri sağlayarak aktarımı yineleyebilir ya da hatalı olanları manuel olarak tek tek girebilirsiniz.

mailgoing-mail-listeleri-toplu-aktarim-ice-alma-m

Back To Top

Kampanyalar

Mailing – Toplu Mail Kampanyaları Oluşturun

Mailgoing hesabınızda yer alan mail listelerine istediğiniz zaman gönderim krediniz çerçevesinde gönderim yapabilirsiniz.

Gönderimlerinizi ileri tarihlere zamanlayarak bir seferde kampanya operasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Kampanyalar > 1Yeni Oluştur

mailgoing-mailing-kampanya-islemleri-ilk-giris-m

 

Back To Top

Kampanya Genel Ayarları

mailgoing-mailing-kampanya-islemleri-ilk-adim-m

1Kampanya adı : Daha sonra incelerken kampanyanızı daha rahat tanımak için ismi bu mantıkla seçmenizi tavsiye ederiz.

2Liste : Mail listesi olarak sistemde yer alan listelerden birisini seçebilirsiniz. Ayırca yeni liste-segment ekle seçeneğini kullanarak aynı kampanyayı birden fazla liste ya da segmente gönderebilirsiniz.

3Kaydet ve devam et : Ayarlarınızı tamamladıktan sonra kaydederek devam edin.

mailgoing-mailing-kampanya-islemleri-ikinci-adim-kampanya-ayarlama-m

1Gönderen Adı : Firmanızın, markanızın adı veya şahsi gönderimlerinizde sizin adınız ve soyadınız olabilir.

2Gönderen e-maili : Mailgoing hesabınızda tanımlanan alan adına ait bir mail olması teslim oranları açısından önemlidir. Mailgoing hesabınıza bağlı alan adını kullanmak üzere çeşitli mail adresleri kullanabilirsiniz. Örneğin ; info@alanadiniz.com veya satis@alanadiniz.com vb.  Eğer farklı alan adlarına ait domainleri kullanırsanız gönderdiğiniz maillerin SPAM algılanma olasılıkları yükselir. Ayrıca belli bir orandan sonra hesabınızda gönderimler otomatik olarak durdurulur.

3Geri dönüş maili : Gönderilen maillere reply-yanıtla şeklinde cevap vermek isteyenlerin mail istemcilerinde alıcı mail adresi olarak gözükecek maili belirtir. Gönderdiğiniz maillere gelecek cevapları farklı bir biriminizin yanıtlamasını isterseniz bu açıdan farklı bir adres kullanabilirsiniz. Fakat mail adresininin Mailgoing hesabında tanımlı alan adınızı taşıyor olması yine bir gerekliliktir.

4Konu : Mail içeriğinizin alıcı kitlede aksiyon yaratması açısından önemle düşünmeniz gereken bir alandır. Mailinizde konu alanında yer alacak içerik burada belirlenir. Bu içeriği belirlerken harcadığınız zaman olumlu geri dönüşlerde çok önemli rol oynayacaktır.

5Açılma takibi : Evet/Hayır seçeneği ile yer alan önemli bir alandır. Mailinizi açanların kayıtlarının yer aldığı rapor için gereklidir. Varsayılan olarak EVET kullanmanızı tavsiye ederiz.

6Url takibi : Evet/Hayır seçeneği ile yer alan diğer bir önemli alandır. Mailinizi açanların ayrıca mail bülteni içinde geçen hangi linklere ne kadar tıkladıklarının bilgisinin bulunduğu rapor içeriği için gereklidir.  Varsayılan olarak EVET kullanmanızı tavsiye ederiz.

Back To Top

Kampanya Şablon Ayarları

mailgoing-mailing-kampanya-islemleri-ucuncu-adim-sablon-ayarlari-1-1907m-jpg

1İç css : Mail gönderiminde şablon olarak sizin için hazırlayıp sisteme yerleştirdiğimiz HTML bültenleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz de HTML bülten ekleyebilirsiniz. Eğer bültenin css içeriği başka bir web ortamında değil de sistem içinde tutulacaksa Evet işaretlenmelidir.

2Ufalt : Bülten olarak gönderilecek mail içeriğinin boyut olarak az olması SPAM olarak algılanması olasılığını azaltır. Bu nedenle Evet seçeneği ile işlem yapabilirsiniz. Eğer şablonda test aşamasında sorun olursa bu ufaltma işlemi Hayır olarak seçilmelidir. Ufaltma işlemi öncesinde HTML içeriğinizin bir yedeğini bulundurmanız faydanıza olacaktır.

3Sadece düz yazı : Bülten içeriğinin görsel ya da stilli olmadığı, sadece basit düz yazı olduğu durumlarda Evet olarak seçim yapılmalıdır.

4Url’den HTML al : HTML şablonunuz bir web ortamında bulunuyor ve genel ulaşıma açıksa sistem içine bu seçenekle direkt olarak alabilirsiniz.

5Şablon yükle : Herhangi bir bülten şablon içeriğini bu bölümü kullanarak sisteme aktarabilirsiniz.

6Şablon değiştir-seç : Sistemde yüklü bulunan herhangi bir şablonu seçmek ya da mevcut olanı değiştirmek için bu bölüm kullanılır.

7İçerik : Gönderimi için seçtiğiniz şablonun kaynak kodunda tüm ayarlara müdahale edebilirsiniz.

Back To Top

Kampanya Zamanlama ve Kayıt

Kampanya işlemlerinde son adım olarak kampanyanız zamanlaması yapılarak kaydedilir.

mailgoing-mailing-kampanya-islemleri-son-adim-kampanya-kontrol-kayit-m

1Gönderim tarihi : Mail bülteninin gönderimini ileri tarih olmak üzere ayarlayarak o tarihte otomatik gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Sistem, özel günler, bayramlar, doğumgünü kutlamaları, yıldönümlerinde gönderilecek içerikleri önceden ayarlamanıza olanak tanır.

2Abone Durumları : Açanlar / Açmayanlar ayrımı ile seçenekler mevcuttur. Kampanya takibi listesinden ( bir yanındaki seçenek ) seçilecek bir kampanyayı açanlar ve açmayanlara gönderimin yolunu açar. Yani bir kampanyaya birden fazla yaptığınız gönderimlerde daha önce maili açanlara bir daha gönderim yapılmamasını sağlarsınız. Bu iki açıdan önemlidir. Birincisi mail kredinizi daha hesaplı harcamış olursunuz, ikincisi mailinizi açanlar tarafında bıkkınlık oluşturmamış olursunuz.

3Kampanya takibi : 2 numaralı seçenekte açıklandığı üzere belli bir kampanyayı açanların ya da açmayanların durumuna göre gönderimin sağlanmasını içerir.

4Spam Skoru : Bu seçenekte mevcut mail bülten içeriğinizin uluslararası standartlara göre SPAM algılanabilecek bir içeriğe sahip olup olmadığınızın kontrolü yapılır. Böylece 3.taraflardan temin ettiğiniz HTML içeriklerin spam içerik içerip içermediğini kontrol etmiş olursunuz. Skor 0 ile 5 arasında verilir. 0 Sspam olasılığı en az demektir.

5Kampanyayı kaydet : Bu seçenek ile tüm ayarları tamamlanan kampanyanızı gönderime hazır hale getirirsiniz.

 

Back To Top

Mailing Raporları

Kampanya Raporlarında Ön İzleme

Kampanyalar > İlgili Kampanyanız (i) > Genel Bakış

mailgoing-mail-gonderim-raporlari-on-izleme-m

1Toplam gönderim zamanı : Mail listenizdeki abonelerin sayısına göre gönderim zamanı değişkenlik gösterir. Mailgoing sistemi, mailleri belli zaman aralıkları çerçevesinde belli sayılarla gönderir. Böylece gönderimlere bir anda yüklenilmeyerek alıcı taraflarında SPAM mail algılanma olasılığı azaltılır.

2Şikayet raporları : Uluslararası standartlar çerçevesinde toplu mail gönderimlerinde alıcılar için olması gereken hususlardan birisi şikayet edebilme özelliğidir. Alıcılar tarafında bu seçeneği kullananların durumu izlenebilir. Bu opsiyonun olması alıcı tarafında SPAM algılanma olasılığını azaltır.

3Temel istatistikleri dışarı ver : Mail gönderimlerinizle ilgili tüm raporları toplu olarak .CSV formatında dışarı vererek excel programında görüntüleme imkanınız olur.

Back To Top

Kampanya Raporlarında Ayrıntılı İnceleme

Kampanyalar > İlgili Kampanyanız (i) > Genel Bakış > İzleme İstatistikleri

mailgoing-mail-gonderim-raporlari-detayli-inceleme-m

1Gönderilen e-mailler

 • İşlenmişler : Mail listenizdeki abonelerden kaçının sistem tarafından gönderim öncesi değerlendirme işlemine tabi tutulduğunu gösterir.
 • Başarılı : İşleme tabi tutulan abonelerden kaçına başarılı şekilde gönderim yapıldığını gösterir.
 • Başarı oranı : Başarılı şekilde gönderim yapılan sayının işleme tabi tutulan sayıya oranını belirtir.
 • Hata : Gönderim esnasında hata yaşanan abonelerin sayısını gösterir.
 • Hata oranı : Hatalı işlemlerin başarılı şekilde yapılan gönderilerin sayısına oranını belirtir.

2Mail açma oranı

 • İşlenmişler : Mail listenizdeki abonelerden kaçının sistem tarafından gönderim öncesi değerlendirme işlemine tabi tutulduğunu gösterir.
 • Tekil açılımlar : Gönderim sağlanan abonelerden kaçının mail bülteninizi görüntülediklerini gösterir.
 • Tekil açılma oranları : Münhasıran abonelerin tekil olarak açtıkları sayının toplam gönderim sayısına oranını belirtir.
 • Tüm e-mail açılımları : Mail bülteninizi birden fazla açanların toplam açma sayılarını bellirtir.
 • Tüm e-mail açılım oranları : Tüm e-mail açılımlarının gönderim sayısına oranını belirtir. Oran %100 ‘den fazla ise abonelerin maillerinizi genelde birden fazla görüntülediklerini değerlendirebilirsiniz.

3Tıklama oranı

 • İşlenmişler : Tıklama oranının hesap edilebilmesi için referans alınan gönderim öncesi değerlendirme işlemine tabi tutulan abonelerin sayısını ifade eder.
 • Tıklama oranı : Reel tıklama oranını ifade eder. Tekil tıklama oranı baz alınır.
 • Toplam url-ler : Mail bülteni içinde yer alan yazılara ve imajlara bağlı tüm linklerin sayısını ifade eder.
 • Tekil tıklamalar : Her bir abonenin tüm tıklamalarının aboneye ait tek sayıldığı tıklama sayılarını belirtir.
 • Tekil tıklama oranı : Tekil tıklamaların işlenmiş abonelerin sayısına oranını belirtir.
 • Tüm tıklamalar : Tüm abonelerin birden fazla yaptığı tıklamaları da içeren toplam tıklama sayısını belirtir.
 • Tüm tıklama oranları : Tüm tıklamaların işlenmiş abonelerin sayısına oranını belirtir.
 • Tıklamaların açmalara oranı : Tekil tıklamaların tekil açılımlara oranını belirtir.

4Geri dönme oranı : Gönderimden sonra çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak iletim sağlanamayan ve hata bilgileri ilgili sunuculardan alınan abonelerin durumunu ifade eder. Mail iletiminde karşılaşılan bazı geri dönme bildirimleri

 • Mailin bağlı olduğu alanadı kullanılmıyor
 • Mailin ait olduğu alanadı aktif fakat e-mail kullanımda değil
 • Mailin ait olduğu alanadı aktif, e-mail kullanımda fakat mail adresinin kotası dolu
 • Mail adresinin bağlı olduğu sunucuda mail alım ayarları düzgün değil

5Abonelikten çıkış oranı : Mail bülteni gönderimlerinde yer alan abonelikten çıkış – unsubscribe seçeneğini tıklayanların ve ilgili süreçleri tamamlayarak abonelikten çıkanların sayı ve oranını belirtir. Bazen abonelikten çıkış linkini tıklayan aboneler süreci tamamlamayarak aboneliklerine devam etmiş olabiliyorlar.

6Son açılan linkler : Mail bülteninde yer alan linklerin tıklandıkları durumdaki ayrıntıları içerir. Örneğin ; tıklayan abonenin maili, tıkladığı tarih.

7Son açılımlar : Mail bültenini bir abone açtığında anında bilgisi bu bölüme kaydolur. Birden fazla açılımlar da sırasıyla abone bilgisine ve tarihine göre sıralanır. Bülteninizin açılma canlılığının durumunu buradan takip edebilirsiniz. Gönderimlerden ne kadar zaman sonra hala bültenlerin açıldığı hakkında bilgi sahibi olursunuz.

8En çok tıklanan linkler : Mail bültenlerinizde yer alan linklerin toplamda kaç kez tıklandığını bu bölümde izlersiniz. Hangi içeriğinizin daha çok ilgi çektiği hakkında bilgi sahibi olursunuz.

9En çok mail açan aboneler : Kampanya ayrıntılı rapor kısmının en önemli alanlarından birisidir. Bu bölümde mail bülteninizi en çok görüntüleyenler dolayısı ile en çok ilgilenenler yer alır. Böylece bu kitleye siz de özel ilgi göstererek bültene olan ilgilerini aksiyona çevirebilirsiniz.

 

 

Back To Top